گالری عکس

» رفع گرفتگی صدا و تقویت تارهای صوتی


رفع گرفتگی صدا

رفع گرفتگی صدا : برای شما هم شاید پیش آمده که یک مرتبه وقتی از خواب بیدار می شوید و یا صبح ها صدایتان بگیرد و نتوانید به راحتی صحبت کنید این گرفتگی صدا می تواند دلایل خاصی داشته باشد که در مجله روزنه آنلاین می خواهیم به شما شیوه رفع گرفتگی صدا و تقویت تارهای صوتی را بیان کنیم با ما همراه باشید.رفع گرفتگی صدا

رفع گرفتگی صدا و تقویت تارهای صوتی

در هنگام گرفتگی صدا سعی کنید تا جایی که امکان دارد سکوت کنید و با حرف نزدن به صدایتان استراحت بدهید ، خیلی ها در این مواقع داد میزنند و یا پچ پچ می کنند باید بیان کنیم این خود اشتباه است چون به تارهای صوتی فشار وارد می کند در مواقع ضروری سعی کنید با صدای یواش حرف بزنید .

سعی کنید هوای اتاقتان را همیشه مرطوب نگه دارید برای این کار از دستگاه بخور استفاده کنید ، فراموش نکنید دوش آب گرم و استنشاق بخار آب و مرطوب نگه داشتن گلو می تواند گرفتگی صدا را درمان کند .رفع گرفتگی صدا

آب در بیشتر بیماری ها نقش یک داروی موثر را ایفا می کند در هنگام گرفتگی صدا سعی کنید آب بسیار زیاد بنوشید به قدری که رنگ ادرارتان سفید شود، توجه کنید که اگر دارویی مصرف می کنید که باعث تغییر رنگ ادرار هست به شما توصیه می کنیم روزانه ۱۰ تا ۱۲ لیوان آب بنوشید .

اگر در هنگام سرماخوردگی دچار گرفتگی صدا شده اید بهترین راهکار خانگی خوردن سوپ مرغ همراه سیر می باشد با خوردن این سوپ گلوی شما مرطوب و سیر باعث می شود شما ترشحات مخاطی را راحت دفع کنید .

در زمان گرفتگی صدا داروی ضد حساسیت مصرف نکنید زیرا این دارو باعث خشکی گلو می شود و سعی کنید ترشحات مخاطی را کم کنید و داروی کاهنده مخاط بخورید ،هشدار به افرادی که مشکلات قلبی دارند با پزشک مشورت کنند برخی داروهای کاهنده مخاط فشار را بالا می برد .

گرفتگی صدا ناشی از سرماخوردگی با آسپرین درمان نمی شود زیرا روی التهاب تارهای صوتی اثر می گذارد و گرفتگی صدا را تشدید می کند .

در هنگام گرفتگی صدا سرفه نکنید و سعی کنید سرفه را با داروهای ضد سرفه ک خلط آور درمان کنید تا به تارهای صوتی فشار وارد نشود .

باور غلط این که غرغره کردن می تواند گرفتگی صدا را درمان کند دوری کنید، برخی ها هنگام گرفتگی صدا شروع به غرغره کردن بت دهانشویه می کنند که همین امر به تارهای صوتی آسیب می رساند و باعث تورم بیشتر آن می شود.

عواملی که باعث خشک شدن گلو می شود مانند کافئین در قهوه، شکلات را هنگام گرفتگی صدا مصرف نکنید .

اگر شاهد بزرگ شدن تارهای صوتی و یا بزرگ شدن گرهک های آن هستید پیش پزشک بروید .

آوا درمانی راهی برای درمان گرفتگی صدا، اگر چنانچه گرفتگی و گرهک های تارهای صوتی با استراحت و روش های ذکر شده در بالا رفع نشد حتما پیش متخصص برای آموزش درباره تارهای صوتی بروید در این مورد احتمال درمان با عمل جراحی ایجاد می شود.

هنگام گرفتگی صدا اگر پزشک به وجود تومور پی برد اصلا نگران نباشید، موتور تار صوتی کوچک هستند و به راحتی قابل درمان .

 راهکارهای پیشگیری از گرفتگی صدا

  • اگر جز کسانی هستید که گرفتگی صدا را تجربه کرده اید این راهکارها را انجام دهید تا مجدد تارهای صوتی شما نگیرد :
  • اولین نکته برای خواننده ها و کسانی که زیاد سخنرانی می کنند این هست که تارهای صوتی هم مانند دیگر اعضای بدن قبل شروع فعالیت نیاز به گرم شدن دارند ، پس قبل شروع خود را گرم کنید .
  • به راحتی تنفس بکشید و ماهیچه های گردن را ماساژ دهید،آرواره ها را راحت بگذارید و شانه ها را به جهات مختلف ورزش دهید و به آرامی تکان دهید .
  • آب بنوشید زبان را حرکت دهید و از دهان بیاورید .
  • برای جلوگیری از گرفتگی صدا بعد از سخنرانی و کنفرانس چند بار خمیازه بکشید سپس دهان را ببنید و صدای آرام ایجاد کنید تا مانع از گرفتگی صدا شوید .
  • گلو و تارهای صوتی را تحریک نکنید
  • در این جا لازم است بدانید که دودهایی همچون سیگار و بخارهای شیمیایی باعث تحریک تارهای صوتی و گرفتگی صدا می شود و همچنین محیطی که خاک اره وجود دارد نروند و از ماسک در اینطور مواقع استفاده کنید .رفع گرفتگی صدا

اثرات مخرب صاف کردن صدا بر گرفتگی آن

صدایتان را صاف نکنید

مراقب باشید که صاف کردن صدا باعث گرفتگی گلو می شود و سعی کنید بجای این کار آب دهانتان را قورت دهید و یا حالت بلع را تکرار کنید طوری که حس کنید لقمه غذایی را قورت می دهید .این کار باعث می شود که اگر احساس بودن چیزی در گلو می کنید کاملا از بین برود .

اثرات سفرهای هوایی بر گرفتگی صدا

سعی کنید قبل از پرواز حتما دوش بگیرید اگر جز افرادی هستید که بیشتر با هواپیما مسافرت می کنید خشکی هوا یکی از عوامل مضر گرفتگی صدا می باشد برای مقابله با این کار دوش آب گرم قبل پرواز و نوشیدن آب زیاد در حین پرواز مانع از گرفتگی صدا می شود .

اگر در محیط پر سر و صدایی هستید سعی کنید نزدیک به فرد مورد نظر حرف بزنید و از داد زدن جلوگیری کنید .

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.